
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | WS0750A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Thread/Screw/Hole Size | M4 |
| Diameter - Inside | 0.173" (4.40mm) |
| Diameter - Outside | 0.346" (8.79mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.205" (5.21mm) |
| Thickness - Overall | 0.437" (11.10mm) 7/16" |
| Length - Below Head | 0.374" (9.50mm) |
| Material | Nylon |