
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | WS0730A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Thread/Screw/Hole Size | M4 |
| Diameter - Inside | 0.171" (4.34mm) |
| Diameter - Outside | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.280" (7.10mm) |
| Thickness - Overall | 0.399" (9.30mm) |
| Length - Below Head | 0.311" (7.90mm) |
| Material | Nylon |