
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Part Number | SWC-0 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Clip, C-Type |
| Type Attributes | - |
| Opening Size | 0.031" ~ 0.059" (0.80mm ~ 1.50mm) |
| Mounting Type | Adhesive |
| Material | Polyphenylene Ether (PPE), Polystyrene (PS) |
| Color | White |
| Length | 0.510" (12.95mm) |
| Width | 0.380" (9.65mm) |
| Height | 0.220" (5.59mm) |
| Panel Hole Size | - |
| Material Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-1 |
| Adhesive | Acrylic Based (RMS-15) |
| Features | - |
Manufacturer: Excelitas Technologies
Description: FLASHLAMP HELICAL QUARTZ
In Stock: 36
Manufacturer: Bivar Inc.
Description: WASHER SHOULDER #4 POLY SULFIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Bivar Inc.
Description: WASHER SHOULDER #6 POLY SULFIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Bivar Inc.
Description: WASHER SHOULDER #6 POLY SULFIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Bivar Inc.
Description: WASHER SHOULDER #4 POLY SULFIDE
In Stock: 0
Manufacturer: Bivar Inc.
Description: WASHER SHOULDER #4 POLY SULFIDE
In Stock: 0