Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors ECS-MPI4040R3-4R7-R
ECS Inc. ECS-MPI4040R3-4R7-R
Part Number
ECS-MPI4040R3-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 2.3A 92 MOHM SMD
Product Parameter
Part NumberECS-MPI4040R3-4R7-R
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation4.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)92 mOhm
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.073" (1.85mm)