Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors ECS-MPI4040R3-3R3-R
ECS Inc. ECS-MPI4040R3-3R3-R
Part Number
ECS-MPI4040R3-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 3A 60 MOHM SMD
Product Parameter
Part NumberECS-MPI4040R3-3R3-R
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation6.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.073" (1.85mm)