Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors ECS-MPI4040R2-6R8-R
ECS Inc. ECS-MPI4040R2-6R8-R
Part Number
ECS-MPI4040R2-6R8-R
Manufacturer
ECS Inc.
Description
FIXED IND 6.8UH 1.8A 158 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
ECS Inc
Product Parameter
Part NumberECS-MPI4040R2-6R8-R
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)189.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
RatingsAEC-Q200
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)