Home Product Index Crystals, Oscillators, Resonators Oscillators ECS-100AX-320
ECS Inc. ECS-100AX-320
Part Number
ECS-100AX-320
Manufacturer
ECS Inc.
Description
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Oscillators
ECS Inc
    1.18500/pcs
  • 10 pcs
    1.15500/pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number ECS-100AX-320
Part Status Active
Type XO (Standard)
Frequency 32MHz
Function -
Output TTL
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppm
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 70mA
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Size / Dimension 0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)