Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 7.2WFNHO40
Eaton 7.2WFNHO40
Part Number
7.2WFNHO40
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE 7.2KV 40A MOTOR START
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Eaton
In Stock 27 pcs
Product Parameter
Part Number7.2WFNHO40
Part StatusActive
Fuse Type-
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Response Time-
Applications-
Features-
Class-
Approvals-
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Mounting TypeHolder
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension2.992" Dia x 15.866" L (76.00mm x 403.00mm)