Home Product Index Switches Toggle Switches ST125D00
E-Switch ST125D00
Part Number
ST125D00
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Toggle Switches
E-Switch
    2.29000/pcs
  • 10 pcs
    2.19550/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberST125D00
Part StatusActive
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating20A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length19.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia