Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights L16PLT10LGRN
E-Switch L16PLT10LGRN
Part Number
L16PLT10LGRN
Manufacturer
E-Switch
Description
PILOT LIGHT RECT GRN 33VAC/DC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Panel Indicators, Pilot Lights
E-Switch
    3.49565/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberL16PLT10LGRN
Part StatusActive
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage33V
Current35mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 24.00mm x 18.00mm