Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - Bipolar (BJT) - Single ZXTP25100CZTA
Diodes Incorporated ZXTP25100CZTA
Part Number
ZXTP25100CZTA
Description
TRANS PNP 100V 1A SOT89
Product Parameter
Part NumberZXTP25100CZTA
Part StatusActive
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)100V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic225mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce200 @ 10mA, 2V
Power - Max2.4W
Frequency - Transition180MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)