Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - Bipolar (BJT) - Single ZXT11N20DFTC
Diodes Incorporated ZXT11N20DFTC
Part Number
ZXT11N20DFTC
Description
TRANS NPN 20V 2.5A SOT23-3
Diodes Incorporated
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberZXT11N20DFTC
Part StatusObsolete
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)2.5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic130mV @ 250mA, 2.5A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 100mA, 2V
Power - Max625mW
Frequency - Transition160MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)