Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - Bipolar (BJT) - Single ZXT11N15DFTC
Diodes Incorporated ZXT11N15DFTC
Part Number
ZXT11N15DFTC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS NPN 15V 3A SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Diodes Incorporated
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberZXT11N15DFTC
Part StatusObsolete
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)15V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic150mV @ 150mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 200mA, 2V
Power - Max625mW
Frequency - Transition145MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)