Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes P6SMAJ40ADF
Diodes Incorporated P6SMAJ40ADF
Part Number
P6SMAJ40ADF
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANSIENTVOLTAGESUPPRESSORD-FLAT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberP6SMAJ40ADF
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)