| Part Number | MMBTA06-7 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 10mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 100mA, 1V |
| Power - Max | 300mW |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.330" NYLN NRTL
In Stock: 1913
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.330" NYLON BLK
In Stock: 2495
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.437" NYLN NRTL
In Stock: 10502
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.437" NYLON BLK
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.430" NYLN NRTL
In Stock: 2988
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.430" NYLON BLK
In Stock: 1153
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.551" NYLN NRTL
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.551" NYLON BLK
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.640" NYLN NRTL
In Stock: 0
Manufacturer: Essentra Components
Description: MOUNTING BUTTON 0.640" NYLON BLK
In Stock: 0