Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single DSR8F600
Diodes Incorporated DSR8F600
Part Number
DSR8F600
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Diodes Incorporated
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberDSR8F600
Part StatusObsolete
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.7V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F9.3pF @ 40V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction150°C (Max)