Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - Bipolar (BJT) - Single BCW66HTC
Diodes Incorporated BCW66HTC
Part Number
BCW66HTC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS NPN 45V 0.8A SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Diodes Incorporated
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberBCW66HTC
Part StatusObsolete
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)800mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)45V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic700mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)20nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce250 @ 100mA, 1V
Power - Max330mW
Frequency - Transition100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Related Products
BCW 66F E6327
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23
In Stock: 0
BCW 66G E6327
In Stock: 0
BCW 66H B6327
BCW 66H E6327
BCW 66KG E6433
BCW 67A E6327
Description: TRANS PNP 32V 0.8A SOT-23
BCW29,215
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANS PNP 32V 0.1A SOT23
RFQ0.02222/pcs
BCW29,235
RFQ0.01642/pcs
BCW30
Manufacturer: Fairchild/ON Semiconductor
Description: TRANS PNP 32V 0.5A SOT-23