Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters VF-S320-18A-CFS
CUI Inc. VF-S320-18A-CFS
Part Number
VF-S320-18A-CFS
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 18V 320W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
CUI Inc
In Stock 183 pcs
    69.25126/pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part NumberVF-S320-18A-CFS
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)17.78A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.00" W x 1.60" H (177.8mm x 101.6mm x 40.6mm)