CUI Inc. DPD055050-P12P
Part Number
DPD055050-P12P
Manufacturer
CUI Inc.
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Desktop, Wall Adapters
CUI Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberDPD055050-P12P
Part StatusObsolete
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output5.5V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)2.8W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.4mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.99" W x 1.61" H (60.0mm x 50.5mm x 41.0mm)