Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount 73L2R56J
CTS Resistor Products 73L2R56J
Part Number
73L2R56J
Manufacturer
CTS Resistor Products
Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/10W 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
CTS Electronic Components
CTS Electronic Components
Product Parameter
Part Number73L2R56J
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)