Home Product Index Relays Solid State Relays SPF240D25
Crydom Co. SPF240D25
Part Number
SPF240D25
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR DC 240VAC 25A PCB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 20 pcs
    13.56000/pcs
  • 10 pcs
    12.92500/pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberSPF240D25
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance (Max)-
Load Current25A
Voltage - Input3 ~ 15VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V