Home Product Index Relays Solid State Relays PFE240D25
Crydom Co. PFE240D25
Part Number
PFE240D25
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR 25A 24VDC DC-IN ZERO-X
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 934 pcs
    13.56000/pcs
  • 10 pcs
    12.92500/pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberPFE240D25
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance (Max)-
Load Current25A
Voltage - Input15 ~ 32VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V