Home Product Index Relays Solid State Relays LVD75F80
Crydom Co. LVD75F80
Part Number
LVD75F80
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR LOWVOL DIS 26.6V 80A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 208 pcs
    63.80000/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberLVD75F80
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance (Max)8 mOhm
Load Current80A
Voltage - Input25.6 ~ 26.6VDC
Voltage - Load3 ~ 75 V