Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs - Modules F1857HD1600
Crydom Co. F1857HD1600
Part Number
F1857HD1600
Manufacturer
Crydom Co.
Description
MODULE SCR/DIODE 55A 600VAC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs - Modules
Crydom Co.
In Stock 223 pcs
    59.92500/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberF1857HD1600
Part StatusActive
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1600V
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)55A (DC)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)