Home Product Index Relays Solid State Relays DR2260D30VR
Crydom Co. DR2260D30VR
Part Number
DR2260D30VR
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR 600V 30A DIN RAIL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 418 pcs
    32.24525/pcs
  • 20 pcs
Product Parameter
Part NumberDR2260D30VR
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance (Max)-
Load Current30A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 600 V
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Related Products
DR220A
Manufacturer: Orion Fans
Description: INLET RING 220MM FOR OAB220