Home Product Index Relays Solid State Relays CMD48110
Crydom Co. CMD48110
Part Number
CMD48110
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR SCR 110A 530V PNL MNT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 125 pcs
    107.89500/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberCMD48110
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance (Max)-
Load Current110A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Related Products
CMD
Manufacturer: Excelsys Technologies Ltd
Description: CONFIG DC PWR MOD 28-58V 4.17A