Home Product Index Relays Solid State Relays C53TP50CH
Crydom Co. C53TP50CH
Part Number
C53TP50CH
Manufacturer
Crydom Co.
Description
RELAY SSR IP20 50A 3PHAS 530V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
In Stock 135 pcs
    98.81000/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberC53TP50CH
Part StatusActive
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance (Max)-
Load Current50A
Voltage - Input180 ~ 280VAC
Voltage - Load48 ~ 530 V