Home Product Index Relays Solid State Relays 10SST240
Crydom Co. 10SST240
Part Number
10SST240
Manufacturer
Crydom Co.
Description
MOD SOFT START SSR 10A AC OUTPUT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
Crydom Co.
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number10SST240
Part StatusObsolete
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance (Max)-
Load Current10A
Voltage - Input3.5 ~ 10VDC
Voltage - Load180 ~ 280 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"