Home Product Index Optoelectronics LED Indication - Discrete C5SMB-GJS-CU34Q8T2
Cree Inc. C5SMB-GJS-CU34Q8T2
Part Number
C5SMB-GJS-CU34Q8T2
Manufacturer
Cree Inc.
Description
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Indication - Discrete
Cree Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberC5SMB-GJS-CU34Q8T2
Part StatusObsolete
ColorGreen
Configuration-
Lens ColorGreen
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2412mcd
Lens Style/SizeOval with Domed Top, 5.20mm x 3.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.4V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant527nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Oval
Size / Dimension-
Height (Max)10.90mm