Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters LEP240F-48
Cosel USA, Inc. LEP240F-48
Part Number
LEP240F-48
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 48V 240W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
In Stock 12 pcs
    80.14500/pcs
  • 5 pcs
    77.64000/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberLEP240F-48
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency87%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)