Home Product Index Capacitors Film Capacitors WMF6S47K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF6S47K-F
Part Number
WMF6S47K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP FILM 0.047UF 630VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
In Stock 7 pcs
Product Parameter
Part NumberWMF6S47K-F
Part StatusActive
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.429" Dia x 1.000" L (10.90mm x 25.40mm)