Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SLPX682M050C7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SLPX682M050C7P3
Part Number
SLPX682M050C7P3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
    1.71500/pcs
  • 10 pcs
    1.38600/pcs
Product Parameter
Part NumberSLPX682M050C7P3
Part StatusActive
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)68 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)