Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SLPX392M080E5P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SLPX392M080E5P3
Part Number
SLPX392M080E5P3
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP
    2.24500/pcs
  • 10 pcs
    1.81150/pcs
Product Parameter
Part NumberSLPX392M080E5P3
Part StatusActive
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80V
ESR (Equivalent Series Resistance)85 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)