Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SLP222M063C3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SLP222M063C3P3
Part Number
SLP222M063C3P3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
    1.46500/pcs
  • 10 pcs
    1.18400/pcs
Product Parameter
Part NumberSLP222M063C3P3
Part StatusActive
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)181 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)