Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SLP103M025A7P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SLP103M025A7P3
Part Number
SLP103M025A7P3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
    1.43000/pcs
  • 10 pcs
    1.15500/pcs
Product Parameter
Part NumberSLP103M025A7P3
Part StatusActive
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Polarization-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)