Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors SLP102M200C9P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) SLP102M200C9P3
Part Number
SLP102M200C9P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
    2.29500/pcs
  • 10 pcs
    2.06700/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSLP102M200C9P3
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)199 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)