Home Product Index Capacitors Film Capacitors MMP2W10K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) MMP2W10K-F
Part Number
MMP2W10K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP FILM 10UF 10% 250VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Film Capacitors
    4.14000/pcs
  • 10 pcs
    3.68000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberMMP2W10K-F
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.063" W, 0.630" T x 1.929" L (27.00mm, 16.00mm x 49.00mm)