Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors M30R104M2
Cornell Dubilier Electronics (CDE) M30R104M2
Part Number
M30R104M2
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberM30R104M2
Part StatusObsolete
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.420" (10.66mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Lead StyleStraight
Related Products
M30
Manufacturer: Semtech Corporation
Description: DIODE GEN PURP 3KV 330MA AXIAL