Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors ESRE271M02R
Cornell Dubilier Electronics (CDE) ESRE271M02R
Part Number
ESRE271M02R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Product Parameter
Part Number ESRE271M02R
Part Status Active
Type Polymer
Capacitance 270µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Bypass, Decoupling
Ripple Current - Low Frequency -
Ripple Current - High Frequency 3.3A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)