Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors D105F331GO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) D105F331GO3F
Part Number
D105F331GO3F
Description
CAP MICA 330PF 2% 500V RADIAL
    2.04000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberD105F331GO3F
Part StatusActive
Capacitance330pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)