Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV30FK272JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV30FK272JO3F
Part Number
CDV30FK272JO3F
Description
CAP MICA 2700PF 5% 2500V RADIAL
    8.92042/pcs
  • 12 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV30FK272JO3F
Part StatusActive
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.438" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.830" L x 0.450" W (21.10mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.920" (23.40mm)