Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV30FH562JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV30FH562JO3F
Part Number
CDV30FH562JO3F
Description
CAP MICA 5600PF 5% 1500V RADIAL
    12.48312/pcs
  • 8 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV30FH562JO3F
Part StatusActive
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.438" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.820" L x 0.400" W (20.80mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)0.910" (23.10mm)