Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV30FH221JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV30FH221JO3F
Part Number
CDV30FH221JO3F
Description
CAP MICA 220PF 5% 1.5KV RADIAL
In Stock 45 pcs
    6.37000/pcs
  • 10 pcs
    6.05150/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV30FH221JO3F
Part StatusActive
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.850" (21.60mm)