Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV30FH152JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV30FH152JO3
Part Number
CDV30FH152JO3
Description
CAP MICA 1500PF 5% 1500V RADIAL
    6.05147/pcs
  • 17 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV30FH152JO3
Part StatusActive
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.780" L x 0.280" W (19.80mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max)0.870" (22.10mm)