Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV30FF822JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV30FF822JO3
Part Number
CDV30FF822JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 8200PF 5% 1000V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    12.05556/pcs
  • 9 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV30FF822JO3
Part StatusActive
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.811" L x 0.390" W (20.60mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)