Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV30FF562JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV30FF562JO3F
Part Number
CDV30FF562JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 5600PF 5% 1000V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    11.84666/pcs
  • 9 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV30FF562JO3F
Part StatusActive
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.438" (11.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.800" L x 0.340" W (20.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)0.890" (22.60mm)