Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV19FF821JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV19FF821JO3
Part Number
CDV19FF821JO3
Description
CAP MICA 820PF 5% 1KV RADIAL
    1.30050/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV19FF821JO3
Part StatusActive
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)