Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV19FF471JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV19FF471JO3
Part Number
CDV19FF471JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    1.25775/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV19FF471JO3
Part StatusActive
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)