Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV19FF122JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV19FF122JO3F
Part Number
CDV19FF122JO3F
Description
CAP MICA 1200PF 5% 1KV RADIAL
    1.43650/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV19FF122JO3F
Part StatusActive
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)