Home Product Index Capacitors Mica and PTFE Capacitors CDV19EF620JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE) CDV19EF620JO3F
Part Number
CDV19EF620JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Description
CAP MICA 62PF 5% 1KV RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Mica and PTFE Capacitors
    0.99750/pcs
  • 150 pcs
Product Parameter
Part NumberCDV19EF620JO3F
Part StatusActive
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)